Sörf Tahtası Logo
Ana Sayfa Tab Hakkımızda Tab Başvuru Tab Oylama Tab Juriler Tab Sonuçlar Tab Sponsorlar Tab             
 
 

 
yeni-uyelik
 
Yeni Sayfa 1
 
Başvuru ve Katılım Şartları
 
Kategoriler
  
Değerlendirme Süreci
 
Değerlendirme Kriterleri
 
Organizasyon Takvimi
 
Değerlendirme Kriterleri
 
Sörf Tahtası Internet Ödülleri değerlendirme kriterleri.

İÇERİK: Sitede bulunan sesli, yazılı, görsel ve diğer tüm unsurların bütünüdür.
* Sitenin amacına uygunluğu:
Amaç bir portal tarzında site yapmak ise ve sitenin genel yapısı daha çok bir foruma benziyorsa burada amaç-sonuç çelişkisi olasılığı düşünülebilir ve bu, bir site için ciddi bir itibar sıkıntısı getirebilir. Hedeflenen kitle açısından hayata dair ne varsa bunların çoğunluğunu bünyesinde barındıran bir portal, başarı için önemli bir ölçüte karşılık verebilmiş denebilir.

* İçeriğin Güncelliği:
Bir haber sitesinin, bir hafta öncesine ait ve süreklilik arz etmeyen bir haberi halen daha sitenin vitrin-manşet kısmında bulunduruyorsa burada çok ciddi bir görev takipsizliği vardır şeklinde yorumlara maruz kalabilir. En güncel haberleri en belirgin bir şekilde ve bu işlemleri sürekli olarak yerine getirebilmek, ziyaretçinin siteye olan bağlılığını ve ilgilisini yükseltebilir.

* Hedef Kitleye Uygunluk:
Bir gençlik organizasyonu içeriği ile ziyaretçisinin karşısına çıkan bir sitenin, yaşlı bir kesime hitap edecek bir tarz ile hizmet vermesi mantık dışıdır. Hedeflenen kitleyi çok iyi incelemek ve ona uygun yöntemlerle içerik barındırmak, sitenin amaç-sonuç ilişkisinde önemli bir etken olabilir.

* Anlatım Gücü:
İçerikte verilmek istenen fikir için; kullanılan anlatım tarzlarının yeri geldiğinde sıra dışılığı, yeri geldiğinde sade ve sonuç odaklı yaklaşımlar sergileyebiliyor oluşu, bir site için önemlidir.

TASARIM VE ESTETİK NİTELİKLERİ: Amaca ve içeriğe uygun bir site yapısı ve bu unsurların görsel güzelliğidir.
* Sitenin gücünü belli eden en önemli konuların başında ziyaretçinin gözünü yormayan, kullanılan renkler arası uyumluluk gibi hususlar söylenebilir. Bununla birlikte; video, resim, animasyon, ses, metinsel ve görsel öğeler gibi farklı içerik unsurlarının birbirleri ile olan birlikteliklerinin uygunluğu ve bütünselliği noktasındaki başarı da sitenin gücüne olumlu etki edebilir.

TEKNOLOJi NiTELiKLERi:
* Teknoloji, sektörün yapısı itibariyle en hızlı gelişen ve değişen sektörlerden biridir. Dolayısı ile, her yeni bir gün yeni bir gelişme için potansiyel bir adaydır ve site, kendisini ilgilendiren bu gelişmeleri ve değişimleri bünyesinde ne derece uygulayabilmektedir? Bu soruya karşılık gelecek cevap sitenin başarısında etkili olabilir. Örneğin; birçok farklı tarayıcıya uygunluk gibi önemli bir konuda sorunsuzluk önemli bir artıdır.

ZiYARETÇi DOSTU ARAYÜZ:
* Sitede aranan bir unsuru en kolay ve uygun yerde bulabilme, bir işlevi kullanırken, gereksiz ve-veya kullanıcıyı yoracak birçok özelliği kullanıcının kullanımına sunmamak gereklidir. Örneğin, bir ödeme sayfasında, kredi kartı bilgileri girilen bir ekranda, 4 kutuya 4 haneli rakamlar girildiğinde kendiliğinden bir sonrakine geçmesi gibi basit ancak ziyaretçi dostu bir arayüz oluşturmak, ziyaretçi nezdinde sempati kazanma adına önemli olabilir.

KULLANILAN DiLiN SADELiĞi VE HATASIZLIĞI:
* Türkçe dilini kullanan bir site, Türkçe’de yer almadığı halde ve gerek olmadığı halde başka dillere ait harfler kullanıyor ise, Türkçe’nin yazım kurallarına uygunluk içermiyor veya kısmen içeriyorsa, hedef kitleye uygun şekilde yalın bir tarz sağlayamıyorsa, bu durum; site için olumsuzluğa dönüşebilir. Aksine; hatasız ve yazım kurallarına uygun, sade bir dil kullanımı, site için oldukça önemli puanları hanesine yazdırabilir.

ETKiLEŞiM:
* Ziyaretçi, bir siteye anlık gönderdiği bir bilgi, bir yorum, bir içerik vesair birçok unsur ile o siteyle bir anında karşılıklı etkileşim içerisine girebilir. Bu, medya türleri içerisinde sadece İnternet’e ait olan bir özelliktir. Bu anlamda, sitenin başarılı uygulamaları ciddi bir husustur ve siteye itibari değer katma noktasında oldukça ektin bir rol alabilir.

YENiLiKÇi YAKLAŞIM:
* Site, kendi özelliklerine benzer diğer sitlerden daha önce ve diğerlerinden daha özel olarak; ne gibi farklılıklarla ziyaretçisine hizmet vermektedir? Kendi özelliklerine benzer diğer sitelere öncülük edebilecek, sektörünün ufkunu geliştirebilecek ve yeni açılımlar getiren ne gibi yenilikler sergilemiştir? İşte bu gibi sorulara karşılık gelecek cevaplar ile site; ziyaretçileri tarafınca değerlendirilebilir ve diğerlerine nispeten daha çok tercih edilebilir.

GiZLiLiK POLiTiKASi (BiLGI GÜVENLiĞi):
* Ziyaretçiler, içerik gereği, üyelik gereği, özel bir uygulamanın getirdiği vesair birçok sebeple, karşılıklı etkileşim çerçevesinde bilgilerini siteler ile paylaşabilirler. Bunlar içerisinde kişiye özel bilgiler dahi bulunabilir. Dolayısı ile; site ziyaretçisinin bu güvenini ve mahremiyetini ne kadar koruyor ve ne gibi önlemlerle ziyaretçisinin bu anlamda huzurunu tahsis etme sorumluluğu hissediyor şeklinde bir soruya karşılık gelen yanıtlar ziyaretçilerin o siteye olan güvenini ve itibar etmelerini yönlendirebilir.

* Sitelerin, hem teknolojik olarak, hem de hukuki anlamda gizlilik ve bilgi güvenliği adına sergiledikleri yaklaşımlar nelerdir ve ne derece yeterlidir?

* Bilginin güvenliği, sitenin marka değeri ile de yakından ilişkilendirilebilir. Eğer bir ziyaretçi, marka değeri olarak siteye güven duyuyorsa, bu da psikolojik olarak bir güvenilirlik uyandırabilir ve site ile bir samimiyet noktasına varılabilir.

İşte bu hususlarda sitenin gibi açılımlar sergilediği çok hassas olabilir ve bu unsurlar sitenin başarısına önemli etkiler yapabilir.

MARKA DEĞERİ:
* Sitenin arama motorlarında kolayca bulunabilirliği, bilhassa kendi hedef kitlesince tanınma oranı, marka olarak değeri ve marka bilinci ile hareket edebilirliği, ziyaretçi sayısı sıralamalarındaki başarısı, görüntü kirliliği oluşturan tanıtım unsurları içerip-içermediği gibi hususlardaki durumu ziyaretçilerce değerlendirilebilir ve genel olarak marka değeri yorumlanabilir.

ENGELLiLERE UYGUNLUK:
* Sitelerin, engellilere, ilgili teknolojiler kullanılarak sunulan bilgi, hizmet ve ürünlerden ne derecede faydalanabilmesine olanak tanıdığı ve  engellileri İnternet ortamına ne derecede dahil edebildiği değerlendirilebilir.

GENEL DENEYiM VE İSTİKRAR:
* Yukarıda belirtilen tüm bu hususlar ve bu hususların niteliklerinde zayıflamalar olmadan sürdürülebilirliği ve deneyimler ile varlık sürelerinin durumu değerlendirilebilir, genel bir kanaate varılabilir. 

 
Alt Bar
 
Bu site en iyi 32 bit, 1024 x 768 ekran çözünürlüğünde, Internet Explorer 6.0 ve üzeri ile görüntülenir.
Copyright (c) 2007-2020 Sörf Tahtası Internet Ödülleri. Her hakkı saklıdır.